Budżet Obywatelski Miasta Kobyłka

Kobyłka jest Ci bliska? Masz pomysł, jak sprawić, by była jeszcze bardziej przyjazna i taka, jakiej potrzebują Mieszkańcy? Budżet Obywatelski daje możliwość zrealizowania pomysłów i planów, które wpłyną na rozwój naszej miejscowości.

Data zakończenia: 30-12-2022

Szczegóły projektu

 

Tytuł

Upamiętnienie historii Kobyłki poprzez umieszczenie tablic na drogowych rondach.

numer

25

kategoria

Zadanie twarde

Krótki opis projektu

Celem projektu jest upamiętnienie wydarzeń, miejsc i osób związanych z historią miasta, poprzez nadanie ich nazw miejskim rondom drogowym oraz wykonanie tablic z tymi nazwami oraz tablic z obrazami do nich nawiązującymi.

Szczegółowy opis projektu

Projekt zakłada nadanie nazw kobyłkowskim rondom ulicznym w celu upamiętnienia historii Kobyłki. Na terenie miasta, w chwili obecnej, znajduje się 6 rond drogowych tj. skrzyżowań o ruchu okrężnym. Tylko jedno z nich (przy zbiegu ul. Królewskiej, Bohaterów Ossowa, Orzeszkowej, Skorupki i Rynek) ma nadaną nazwę: "Rondo Cudu nad Wisłą", która upamiętnia wydarzenia z Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.
Pozostałe ronda są usytuowane przy zbiegach ulic: Kościelna, Konowrockiego i ks. Marcina Załuskiego (proponowana nazwa: "Rondo bp Marcina Załuskiego"), Zagańczyka i Napoleona ("Rondo Guidona Longhiego"), Mareckiej, Dworkowej i Szerokiej ("Rondo Bitwy pod Kobyłką 1794 roku"), Gospodarczej i Szkolnej ("Rondo ks. kapelana Ignacego Skorupki") oraz Załuskiego, Zgoda, Kobyłkowska i Wołomińska ("Rondo Szczepana Filsjeana").
Na wszystkich sześciu rondach umieszczone będą tabliczki z ich nazwami oraz wykonane z tworzywa sztucznego (odpornego na temperatury i wodę) podwójne tablice przedstawiające obrazy wiążące się z ich nazwami lub miastem. Tabliczki (wyżej) i obrazy (niżej) będą zawieszone na słupach (po dwóch ich stronach), przy czym wykorzystane będą 3 słupy już istniejące (Załuskiego, Longhiego, Insurekcji) , a pozostałe 3 zostaną wykonane.
Poszczególne tabliczki obrazowe przedstawiać będą: rondo Cudu - napis: "Bitwa ossowska 1920", rondo Załuskiego - kolorowy herb miasta, rondo Longhiego - czarno-biała reprodukcja starego obrazu, ryciny lub zdjęcia Bazyliki Trójcy Świętej, rondo Bitwy - kolorowa reprodukcja czerwonego sztandaru "Żywią y bronią" z symbolami powstania kościuszkowskiego, rondo Skorupki - logo naszego miasta (z uwagi na to, że rondo to jest wjazdem do Kobyłki), rondo Filsjeana - kolorowa reprodukcja kobyłeckich pasów kontuszowych.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Upamiętnianie historii miasta jest sprawą ważną, potrzebną i pożyteczną, co potwierdzają sami kobyłczanie, chociażby na Forum mieszkańców Kobyłki.
Proponowane nazwy są odzwierciedleniem najważniejszych i najbardziej znanych osób i wydarzeń w historii miasta: biskup Marcin Załuski (jest już ulica Marcina Załuskiego, ale księdza, a nie biskupa) - dziedzic Kobyłki i budowniczy Bazyliki, Guido Longhi - włoski architekt, projektant i wykonawca Bazyliki. Ronda im obu dedykowane są położone obok siebie i przy Bazylice. Bitwa pod Kobyłką w 1794 roku - rondo jej dedykowane usytuowane jest na terenie, na którym się toczyła. Ks. kapelan Ignacy Skorupka (jest ulica księdza Ignacego Skorupki, a nie księdza kapelana) - bohater Bitwy ossowieckiej 1920 - dedykowane mu rondo usytuowane jest przy trasie S8 imienia Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920, co doskonale współgra. Szczepan Filsjean - Francuz, dzierżawca Kompanii Fabryki Jedwabnej w Kobyłce produkującej pasy kontuszowe, który zginął walcząc w bitwie pod Kobyłką - rondo mu dedykowane umieszczone jest przy wjeździe do miasta, którego reprodukcje pasów - tamże umieszczone - są świetną wizytówką.
Nadanie rondom tych nazw oraz zainstalowanie ich nazw oraz tablic obrazowych będzie ważnym elementem edukacyjnym, przede wszystkim dla młodych lub nowych mieszkańców Kobyłki, jak również osób przyjezdnych lub tylko przejeżdżających przez miasto. Będzie miało ono też wymiar promocyjny miasta. Wzmocni lokalny patriotyzm w myśl hasła: "Dumni z naszego miasta".

Zasady korzystania

Projekt spełnia wymóg ogólnodostępności i bezpłatności. Po jego zrealizowaniu, nie będzie generował dalszych kosztów.

Kategoria tematyczna projektu

Edukacja

Przestrzeń publiczna

Komunikacja publiczna i drogi

Inne: Promowanie miasta.

Odbiorcy projektu

Dzieci

Młodzież

Dorośli

Seniorzy

Współautorzy

Robert Żebrowski

Zarejestrowany przez

Robert Żebrowski

09-05-2022, 13:57

Wysłany

16-05-2022, 9:36

Głosów poparcia

16

Liczba oddanych głosów w trakcie głosowania

0

Lokalizacja

6 rond ulicznych wymienionych w szczegółowym opisie na terenie dzielnic: Stefanówka, Antolek, Piotrówek, Maciołki, Mareta.

Miejsce na mapie

Brak

Adres strony projektu

Brak

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota
1 Sporządzenie tablic z nazwami rond Standardowe tablice. W sumie 12 tablic - po 2 na każde rondo. 6000,00
2 Zaprojektowanie tablic obrazowych W sumie 6 tablic. 12000,00
3 Wykonanie tablic obrazowych Tablice o wymiarach ok. 1,5 x 1 metr. W sumie 12 tablic. 18000,00
4 Wykonanie i instalacja słupów Słupy stalowe o wysokości 4 metrów. W sumie 3 słupy. 8000,00
5 Instalacja tablic na słupach W sumie 24 tablice. 4800,00
Całkowita wartość projektu 48800,00

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. Robert Żebrowski 16-05-2022, 9:36
2 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. Natalia Zakrzewska 16-05-2022, 10:32
3 Formalna akceptacja projektu - poparcie Projekt uzyskał wymagane poparcie i został formalnie zaakceptowany. System 16-05-2022, 10:32
4 Odrzucenie projektu - ocena merytoryczna Nie jest możliwe umieszczenie tablic z zaproponowanymi nazwami rond, ponieważ nazwy te nie zostały prawnie ustalone. Nadanie lub zmiana nazwy ulicy, placu czy ronda wymaga uchwały Rady Miasta Kobyłka. Projekt jest niezgodny z treścią § 17 ust.1 pkt 1 lit.a, który stanowi, że nie może on naruszać przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w tym aktów prawa miejscowego. Natalia Zakrzewska 14-07-2022, 10:03
5 Zmiana treści przez administratora Treść projektu została zmodyfikowana przez administratora Natalia Zakrzewska 19-07-2022, 8:53
6 Wysłano powiadomienie do autora Wysłano powiadomienie treści: Administrator wprowadził zmiany w Twoim projekcie. Przejdź do systemu konsultacji społecznych oraz zapoznaj się ze zmianami. Natalia Zakrzewska 19-07-2022, 8:53

Załączniki

 

Załączniki do projektu


Brak załączników

Do góry