Budżet Obywatelski Miasta Kobyłka

Kobyłka jest Ci bliska? Masz pomysł, jak sprawić, by była jeszcze bardziej przyjazna i taka, jakiej potrzebują Mieszkańcy? Budżet Obywatelski daje możliwość zrealizowania pomysłów i planów, które wpłyną na rozwój naszej miejscowości.

Data zakończenia: 30-12-2022

Szczegóły projektu

 

Tytuł

MURAL HISTORYCZNY: STANISŁAW RYSZARD SZPOTAŃSKI. PISARZ ZAPOMNIANY

numer

7

kategoria

Zadanie twarde

Krótki opis projektu

Celem projektu jest stworzenie historycznego muralu, wspominającego niezwykle znaną i ważną postać związaną z historią Kobyłki i jej przedwojennego mieszkańca, STANISŁAWA RYSZARDA SZPOTAŃSKIEGO. Proponowany mural byłby kompilacją wizerunku pisarza z tłem zabudowy Kobyłki okresu międzywojennego oraz elementami literackimi (np. cytat pisarza lub jego autograf).

Szczegółowy opis projektu

Wykonanie muralu powinno uwzględniać obecny stan i teksturę ściany, istniejącą
na ścianie infrastrukturę techniczną oraz okna. Zadania związane z realizacją muralu przewidują:
1. przygotowanie autorskiego projektu muralu (wraz z przeniesieniem praw autorskich wykonawcy)
2. przygotowanie siatki/szkicu/szablonu wykonania muralu na elewacji
3. przygotowanie rusztowania na elewacji zewnętrznej budynku wraz zabezpieczeniem
4. zakup niezbędnych materiałów malarskich; możliwe jest wykorzystanie do namalowania Muralu farb ekologicznych redukujących stężenia niebezpiecznych tlenków azotu stanowiących główny składnik smogu miejskiego
5. pracę malarzy/artystów
6. zabezpieczenie chemiczne powstałego projektu
7. akcja edukacyjno-promocyjna: zaproszenia na uroczystość odsłonięcia muralu, spotkanie (event) towarzyszące odsłonięciu muralu np. z historyczną oprawą muzyczną

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Celem projektu jest stworzenie historycznego muralu, upamiętniającego niezwykle ważną i znaną postać, związaną z historią Kobyłki jaką jest STANISŁAW RYSZARD SZPOTAŃSKI.
STANISŁAW RYSZARD SZPOTAŃSKI przyszedł na świat 9 czerwca 1880 r. w Suchcicach koło Piotrkowa Trybunalskiego. Był synem powstańca styczniowego. W latach 1903-1907 działał w PPS i współpracował z Józefem Piłsudskim. Był znanym pisarzem, publicystą, historykiem z zamiłowania, ale także patriotą zaangażowanym w sprawy odrodzenia Polski, a potem, w okresie niepodległości, w szereg inicjatyw i działań społeczno-politycznych w kraju.
W latach 1912 - 1925 przebywał i pracował za granicą, a po powrocie do Polski w roku 1925 kupił majątek w Międzylesiu niedaleko Tłuszcza, ale już we wrześniu 1928 roku przeprowadził się bliżej Warszawy do Kobyłki, gdzie na osiedlu Sosnówka kupił domek z sadem. Do końca życia utrzymywał się z działalności literackiej i współpracy z „Kurierem Warszawskim”. W Kobyłce Szpotański napisał swoje ostatnie powieści historyczne oraz dramaty.
Szpotański zmarł 17 kwietnia 1936 r. w Kobyłce i został pochowany na miejscowym Cmentarzu Parafialnym.
Stanisław Szpotański był postacią znaną i szanowaną w II Rzeczpospolitej. Na jego pogrzebie w Kobyłce, 20 kwietnia 1936 r. pojawiło się wiele osobistości zarówno ze świata polityki jak też kultury. Obecni byli m. in. b. prezes ministrów gen. Władysław Sikorski, b. prezes ministrów Artur Śliwiński, minister pełnomocny Józef Wielowieyski, prof. Marceli Handelsman, prof. Stanisław Stroński, dyrekcja Polskiego Radia, prezes Związku hallerczyków płk. Izydor Modelski, a także liczna delegacja Towarzystwa Literatów i dziennikarzy.
Realizacja proponowanego Muralu z wizerunkiem Stanisława Ryszarda Szpotańskiego byłaby ważnym przedsięwzięciem upamiętniającym postać pisarza i publicysty, jak też przypomnieniem nie wydawanego od czasów II wojny światowej jego dorobku literackiego. Część jego książek powstała w Kobyłce i była inspirowana lokalną przyrodą oraz krajobrazem Sosnówki, gdzie przez blisko 8 lat Stanisław Ryszard Szpotański mieszkał i tworzył swe dzieła.
Oprócz walorów typowo historycznych i artystycznych proponowany Mural można postrzegać i traktować jako ciekawą formę kształtowania przestrzeni miejskiej i promowania innowacyjnych metod walki ze smogiem.
Historyczny Mural, upamiętniający Stanisława Ryszarda Szpotańskiego ma szanse:
1) kształtować pamięć historyczną i tożsamość lokalną mieszkańców (dotychczasowych i nowych),
2) promować Kobyłkę wśród przyjezdnych i turystów (mural będzie znajdować się na budynku położonym blisko Centrum miasta oraz w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej),
3) zostać atrakcją turystyczną dającą możliwość wykonywania ciekawych zdjęć na tle „artystycznej kompozycji”
4) poprzez swój oryginalny motyw zostać doskonałym do wykorzystania elementem graficznym dla miejskich materiałów promocyjnych (np. koszulki, pocztówki itp.)
5) stanowić dzieło sztuki miejskiej i malarstwa ściennego, cieszącego się coraz większą popularnością w naszym kraju,
6) w przypadku wykorzystania do namalowania Muralu farb ekologicznych redukujących stężenia niebezpiecznych tlenków azotu stanowiących główny składnik smogu miejskiego, stać się także elementem promującym proekologiczny charakter miasta (Kobyłka - „zielony ogród”)
7) być atrakcyjną wizualnie wizytówką Kobyłki

Zasady korzystania

Mural proponuje się wykonać w miejscu ogólnie dostępnym. Ze względu na swój charakter będzie mógł być wykorzystywany bezpłatnie, przez wszystkich mieszkańców Kobyłki (w tym także osób niepełnosprawnych) przez całą dobę. Sugerowane miejsce to spokojna, jednokierunkowa uliczka, w sąsiedztwie nowej siedziby Biblioteki Publicznej. Jest to doskonały, spacerowy ciąg komunikacyjny w stronę terenów zielonych, na tyłach osiedla przy ul. Ręczajskiej, bądź też w kierunku wołomińskiego Parku Nałkowskich.

Kategoria tematyczna projektu

Edukacja

Przestrzeń publiczna

Ochrona środowiska

Kultura

Inne: Promowanie lokalnej historii i tradycji

Odbiorcy projektu

Dzieci

Młodzież

Dorośli

Seniorzy

Osoby z niepełnosprawnością

Współautorzy

Dariusz Choromański

Zarejestrowany przez

Dariusz Choromański

16-05-2022, 15:40

Wysłany

16-05-2022, 16:18

Głosów poparcia

17

Liczba oddanych głosów w trakcie głosowania

22

Lokalizacja

Mural proponuje się wykonać na ścianie starego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, od ul. Fałata. Miejsce to widoczne jest od ul. Fałata, z parkingu przy sklepie spożywczym oraz od ul. Ręczajskiej

Miejsce na mapie

Brak

Adres strony projektu

Brak

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota
1 Całość realizacji muralu W ramach kosztów realizacji muralu uwzględniono: 1. Koszty przygotowania autorskiego projektu muralu (wraz z przeniesieniem praw autorskich wykonawcy) 2. Koszty przygotowanie siatki/szkicu/szablonu wykonania na elewacji (zależy od wyłonionego projektu) 3. koszty materiałów malarskich (zależy od wyłonionego projektu) 4. koszty rusztowania na elewacji zewnętrznej budynku wraz zabezpieczeniem (zależy od wyłonionego projektu) 5. koszty pracy malarzy/artystów (zależy od wyłonionego projektu) 6. zabezpieczenie chemiczne powstałego projektu 7. akcja edukacyjno-promocyjna: zaproszenia na uroczystość odsłonięcia muralu, spotkanie (event) towarzyszące odsłonięciu muralu np. z historyczną oprawą muzyczną 30000,00
Całkowita wartość projektu 30000,00

Koszty utrzymania projektu


Przyszłe koszty utrzymania muralu wynikać będą z jakości zastosowanych farb i lakierów. Bieżące koszty utrzymania mogą pojawić się w przypadku dewastacji i zniszczenia powierzchni zamalowanej.

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. Dariusz Choromański 16-05-2022, 16:18
2 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. Natalia Zakrzewska 16-05-2022, 17:02
3 Formalna akceptacja projektu - poparcie Projekt uzyskał wymagane poparcie i został formalnie zaakceptowany. System 23-05-2022, 14:39
4 Merytoryczna akceptacja projektu Upamiętnienie ważnej postaci w historii Miasta – walor historyczny, kształtowanie pamięci historycznej i tożsamości lokalnej. Ciekawa forma kształtowania przestrzeni miejskiej, podniesienie atrakcyjności wizualnej budynku i najbliższej okolicy. Forma promocji Miasta. Natalia Zakrzewska 14-07-2022, 9:03
5 Zakwalifikowany do realizacji - głosowanie Projekt uzyskał wymaganą liczbę głosów na etapie głosowania. System 07-09-2022, 8:15

Załączniki

 

Załączniki do projektu


Propozycja graficzna muralu

Do góry